Fogyatékkal élők sportpszichológiája >

Végtag nélküli sportolók I. - Baranya István pszichológus

Ki ne találkozott volna "ép, egészséges" emberek között olyanokkal, akik lusták, puhányok, akaratgyengék és nem akarnak sportolni, mozogni. De mi motiválja a fogyatékosok között azokat, akik emberfeletti akarattal fantasztikus sportteljesítményekre képesek. Talán a bizonyítási vágy, az életerő, a siker lehetősége. Ki tudja ?  Minden esetre  számos kiváló emberrel találkozhatunk, aki a fizikai és szellemi korlátait, fogyatékosságát leküzdve  "ember felettit" nyújt.  A Paralimpia talán  a legismertebb rendezvénye a fogyatékkal élő sportolók seregszemléjének, de azt is tudni kell, hogy nem minden sportág paralimpiai sportág.

A "legnagyobb" teljesítmények

1.) Philippe Croizon

Fantasztikus sportteljesítményt hajtott végre Philippe Croizon. A 44 éves francia férfinek 1994-ben mind a négy végtagját amputálni kellett, ám ez sem rettentette el a hatalmas vállalkozástól.  Philippe Croizon 1994-ben szenvedett olyan súlyos áramütést egy TV-antenna eltávolításakor, hogy mind a négy végtagjának nagy részét el kellett távolítani. A férfi nem keseredett el és az utóbbi években átúszta már a Gibraltári-szorost, áttempózott Ausztráliából Indonéziába, most pedig Alaszkából Oroszországba a Bering-szoroson át.  A sportember egy és negyed óra alatt teljesítette a tekintélyes távot a jéghideg vízben. (forrás: sport365)

 2.) Webber: egy fiatal srác, aki kezek és lábak nélkül sportbajnok

Webber minden végtagját elvesztette még egyéves kora előtt egy súlyos fertőzés eredményekén. Ettől függetlenül sikerült megvalósítania álmát és világhírű sportoló lett belőle. Az egészséges gyermekkel is küzdő fiatal birkózó tele van ambícióval és tervekkel, alig várja, hogy még több országba juthasson el a sportnak köszönhetően.

 

 

3.) Oscar Pistorius
Oscar Pistorius lábaiból egy fejlődési rendellenesség következtében születésekor hiányzott egy csont, és lábujjai sem nőttek ki megfelelően. Szülei két lehetőségből választhattak, vagy egész életében tolókocsihoz lesz kötve, vagy amputálják a kisfiú lábait térd alatt, és megtanul műlábakkal élni. Az apuka hosszas gondolkodás és körültekintő vizsgálódás után az amputálás mellett döntött, Oscar lábait levágták még egyéves születésnapja előtt.
A kis Pistorius gyerek most 21 éves és pusztán az általa 200 és 400 méteren futott idő alapján jó esélye lenne bekerülni a dél-afrikai olimpiai atlétikai csapatba. A sportoló teljesítményének egyik titka egy speciális, futók számára kifejlesztett, Cheetah művésznevű műláb. A probléma most a következő, engedélyezzék-e a sportoló indulását a "normális" mezőnyben, vagy ne. A helyzet olyannyira komplikált, hogy amikor Pistorius sorban megdöntötte a paraolimpiai csúcsokat, saját társainak egy része vádolta meg azzal, hogy úgymond technikai előnye van.
Ez persze tény, hiszen két műlábbal könnyebb összehangolnia a mozgást, mint a felemás féllábú futóknak (azonos típusú segédeszközről van szó).  Mindenesetre kérelmét valószínűleg elutasítják:
Nick Davies szóvivő a skót The Herald című lapnak nyilatkozva nem sok reménnyel kecsegtette az ifjú titánt. "Az orvosi, technikai és jogi szakértőink megvizsgálták az ügyet. Pillanatnyilag nincs olyan szabály, amely kizárna valakit csak azért, mert műlábakat visel, de a döntéshozók meg fogják vitatni. Anélkül, hogy befolyásolnám a döntést, valószínűnek tartom, hogy ki fogunk zárni minden mesterséges technikai segítséget. Már most is limitáljuk a futócipők szögecseinek hosszát és számát" - mondta a szóvivő. Ebben a témában nehéz igazán korrekt véleményt formálni. Ha szívemre hallgatnék természetesen engedném, hiszen ez a fiatalember egyetlen vágya.