Az élvonalbeli, profi edzők óriási nyomás alatt dolgoznak. Az ilyen tartós pszichés állapotra a szervezet érzékelhető módon reagál.
Két példa a labdarúgásból:
- Ralf Rangnick a múlt héten egyik pillanatról a másikra mondott le a Schalke 04 edzői tisztjéről, mert kiégett. Németországban kilencmillió ember küzd a burnout szindrómával, számukra jó példát mutatott Rangnick.
- Óriási a stressz: Arrigo Sacchi januárban átvette a Parma csapatát, de nem bírta szíve, három hét után lemondott Életben maradt.
Szakértők szerint különösen veszélyeztettek az idealisták, akik azt gondolják, hogy erejük végtelen, hogy mindent kibírnak, és állandóan a tökéletességre törekszenek, akik nem ismerik el, hogy a kimerültség általános emberi dolog és egyáltalán nem számít személyes gyengeségnek.
A kiégési szindróma (angolul: burnout) tünetegyüttes, amely hosszú távú fokozott érzelmi megterhelés, kedvezőtlen stressz hatások következtében létrejövő fizikai, érzelmi, mentális kimerülés. A szakirodalom szerint ennek 12 fázisa van:
A KIÉGÉSSEL KÜZKÖDŐ EDZŐKNEK AJÁNLOTT INTERVENCIÓS MÓDSZEREINK :
1-4. Kezdetben működésbe lépnek a szervezet védekező és jelző rendszerei, melyek kompenzálják, kiegyenlítik a külső és belső hatásokat. Könnyen visszafordítható.
Pszichológus:
- egyéni beszélgetés
- tanácsadás (1-3 ülés)
5-8. Tartós stressz, érzelmi megterhelés, nyomás alatt lévő edzőknél organikus és pszichés betegségek, zavarok alakulnak ki: személyiségváltozások, pszichoszomatikus és neurotikus zavar, magas vérnyomás, gyomorfekély, immungyengeség, alvászavar, cukorbetegség.stb. Visszafordítható.
Pszichológus:
- tanácsadás (1-15 ülés)
- motivációs interjú
- személyiség és klinikai tesztek (diagnosztika)
- a "normál" edzői személyiség visszaállítása
9-12 Hosszútávú fokozott érzelmi megterhelésnél, állandó stressz helyzetben, teljesítmény- és eredménykényszer következtében létrejön a teljes fizikai-érzelmi-mentális kimerülés azaz a kiégés (angolul: burnout) szindróma. Terápiás beavatkozást igényel
Pszichológus:
- egyéni beszélgetés (első interjú)
- terápiás interjú
- krízisintervenció
- kognitív terápia (1-12 ülés
- rövid kognitív viselkedésterápia (1-8 ülés)