Még a legrutinosabb, évtizedeket óta pályán lévő top edzőkkel is előfordulhat, hogy krízishelyzetbe kerülnek. A krízis erős stressz hatására jön létre, meghaladja az egyén képességeit. Akut emocionális zavar, melyben az emberek(edzők) annyira megsemmisülve érzik magukat, hogy képtelenek a helyzet megoldására.. A krízis akár sportági, akár magánéleti megviseli az egyént. (Például: amikor kirúgják az edzőt, elveszti az egzisztenciáját, vagy magánéleti válságban van) A krízishelyzetben lévő edzőnek azonnal segítséget kell nyújtani, melyre kiváló módszer a krízisintervenció.
G. Caplan (1964) szerint krízisállapot: egy olyan lélektanilag kritikus szituáció, amely a személy számára érzelmileg hangsúlyos, kiemelten fontos az adott időszakban, nem elkerülhető, az egyén kénytelen szembenézni vele, minden figyelme és erőfeszítése a megoldásra irányul, de a szokásos probléma megoldási eszközökkel az illető számára nem leküzdhető.
Miden ilyen estben krízisintervencióra (beavatkozásra) van szükség.
AZ EDZŐKNEK AJÁNLOTT INTERVENCIÓS MÓDSZERÜNK :
A sportpszichológus feladata:
- támasznyújtás, stabilizálni a krízisben lévő edző állapotát
- diagnózis állítása (interjú és beavatkozás)
- ülések, terápiák, a normál életvitel visszaállítása, motiválás
- utánkövetés
Krízisintervenció: krízis állapot oldására irányuló célzó törekvések, segítik az egyént a rendezett lelkiállapot minél hamarabbi elérésében. Viszonylag könnyű kapcsolatot létesíteni krízisben lévő egyénnel, viszonylag könnyen befolyásolható. A krízisintervenció általában 4-5 ülést jelent, ezalatt stabilizálódik a kliens(edző). Ha mélyebb és összetettebb problémák is felmerülnek, akkor pszichológiai tanácsadásra vagy pszichoterápiára van szükség. 1-1 ülés 2-3 napig védi meg az egyént a dekompenzációtól, ezért legalább heti két ülésre van szükség krízisben lévő kliens esetén.