Családon belüli erőszak (II. rész) >
Családon belüli erőszak (II. rész)

A családon belüli erőszak általunk leggyakrabban tapasztalt formája a párkapcsolati erőszak, amelynek számos megnyil­vánulási formája van. Az alábbiakban csupán a legjellegzete­sebb példákat soroljuk fel.

 

 

Szóbeli erőszak: Ha valaki (rendszerint a férfi) lekicsinyli, sértegeti a nőt, vagy gúnyolódik vele, ha nevetség tárgyává teszi (például külseje, vallása vagy faji hovatartozása mi­att), bántalmazással, veréssel fenyegeti párját, ha azzal fenyegetőzik, hogy elviszi a gyerekeket, vagy hogy öngyilkosságot követ el.

Lelki erőszak: Letagad lényeges dolgokat, elzárkózik a nőtől, kizárja őt gondolataiból, érzéseiből, ugyanakkor a nőt ellenőrzés alatt tartja, végletesen féltékenykedik, a nő önbizalmát módszeresen lerombolja, önálló döntéseit rendszeresen megkérdőjelezi, vagy nem veszi figyelembe. Mindenért a nőt okolja, még a saját agressziója miatt is, an­nak érzéseit, tapasztalatait kétségbe vonja (a bántalmazás súlyosságát illetően is), nem hajlandó megbeszélni a problémákat, vagy kétségbe vonja, ha a nő azt állítja, hogy problémák vannak. Elszigeteli a nőt: megszabja, hogy a nő mit, és mit nem csinálhat, kivel találkozhat, kivel beszélhet, hová mehet, mit vehet föl, nem engedi, hogy másokkal barátkozzon, a családjával beszéljen, munkát vállaljon, pénzt tartson magánál.

Testi erőszak: A nőt lökdösi, megüti, megpofozza, fojto­gatja, a haját húzza, ököllel veri, belerúg, megharapja, ráz­za, megégeti, fegyverrel (például késsel, lőfegyverrel, ne­héz tárgyakkal) fenyegeti vagy bántja. A nő legalapvetőbb jogait megtagadja, mozgásszabadságát, elemi igényeit korlátozza: nem engedi meg, hogy a nőnek tőle független magánélete is legyen, bezárja, kizárja, megkötözi, éhezteti vagy szomjaztatja, nem engedi tisztálkodni.

Szexuális erőszak: Olyan szexuális tevékenységre kényszeríti a nőt, amit az nem akar, a szexszel fájdalmat okoz neki, vagy megalázza; megerőszakolja vagy intim tes­trészeit bántalmazza, kényszeríti, hogy másokkal közösül­jön. Meggátolja, hogy a nő fogamzásgátló szert, eszközt vagy módszert használjon.

Gazdasági, anyagi erőszak: Nem engedi, hogy a nő dolgoz­ni járjon, vagy legyen saját pénze, illetve ha van, azt elviszi, és saját belátása szerint ad csak belőle, Közös néven levő céggel (Bt., Kft.) zsarolja. Minden kiadást, amire a nő kér pénzt, megkérdőjelez, miközben ő szabadon rendelkezik a pénzzel.

A korántsem teljes lista végén szeretnénk felhívni a fi­gyelmet egy igen gyakori tévhitre: "Igaz, hogy a férfiak inkább odacsapnak egyet, a nők viszont lelki terrorban tartják partnerüket." Ez az érv szinte minden esetben el­hangzik, amikor a párkapcsolati erőszak témája felmerül. A valóságban azonban a fizikai erőszakot mindig kíséri lelki erőszak is. Nem létezik olyan fizikailag agresszív bántalmazó, aki a lelki terrornak valamely - általában szá­mos - formáját ne használná. Nem létezik tehát az idézett "viszontbántalmazás" sem - a bántalmazott nő nincs ab­ban a helyzetben, hogy "törlesszen" a partnerének. A fizikai bántalmazásban az egyik fél (az esetek 95 százalékában a nő) kiszolgáltatott, a másik nem!

(folytatjuk.)

Baranya István
pszichológus