Ifjúsági sport pszichológiája >

Serdülőkor sportpszichológiája III. - Baranya István pszichológus
(hormonális változások, nemi érés)

A serdülést mennyiségi és hangsúlyos minőségi változások jellemzik. A serdülés maga egy belsőleg determinált élettani folyamat, amely a hypophysisben, és  az egész szervezet hormonális apparátusának (gonadok, mellékvesék, pajzsmirigy) ezen régióiban való láncszerű oda-vissza  mechanizmusának következménye. A mennyiségileg és minőségileg megváltozott hormonok, az idegrendszerre és az általa befolyásolt  két fontos  területre vannak hatással

    • testarányok változására
    • másodlagos nemi jelleg kialakulására

    HORMONÁLIS  VÁLTOZÁSOK

    A fejlődést az agyi központok: a hipotalamus és az agyalapi mirigy (hipofizis) elülső lebenye által termelt hormonok indítják el. A hormonok nem csupán közvetve hatnak az idegrendszerre, hanem egyes agyrészek maguk is részt vesznek a hormontermelésben és ez  a szervezet egészének anyagcseréjében. A nemi hormonok három fő fajtája - androgén , ösztrogén  progesztereon) egyaránt megtalálható a  férfi és s női szervezetben, de arányuk a serdülőkortól kezdve különböző.

     

     

     

    • androgén: jellegzetes férfi hormon, melyek elsősorban a herében termelődnek, de a mellékvesékben is megtalálhatók. Szabályozzák és befolyásolják nemi érését és a másodlagos nemi jelleg kialakulását (pl. arcszőrzet megjelenése, a hang mélyülése, stb.), a  spermiumtermelését, libidóját és nemzőképességét. ezenkívül biztosítják az izomzat megfelelő fejlődését és a csontozat egészséges állapotát. Női szervezetben a nagyobb mennyisége ún. elférfiasodást szakállnövekedés okoz: mély hang, túlzott szőrnövekedés (hirsutizmus)
    • ösztrogén: jellegzetes női hormon, amely serkenti  a másodlagos női nemi jellegek kialakulását, a mellek növekedését, a menstruációs ciklus szabályozását, a méhnyálkahártya vastagodását. A férfi ösztrogén dominancia tipikus tünetei: mellek megnövekedése, kerek has, csökkent bajusznövekedés
    • progesztereon (sárgatest hormon) a hormon alapvázát szteránváz képezi, bár nem sorolják a klasszikus, mellékvesekéreg-eredetű szteroidok közé., aktív szakaszában  a nők petefészkében termelődik, a méh nyálkahártyáját készíti elő a megtermékenyülésre.

    Egy másik hormon, az adrenalin szintje is megemelkedik a vérben, amely - stresszhormonként működve -, fokozza a szervezet reakciókészségét, ami miatt kialakul a magas szexuális reakciókészség és a reaktív ingerlékenység (szemtelenség). Hatására intenzívebben éli meg élményeit, és intenzívebben is reagál a környezeti hatásokra. A nemi mirigyekre, a gonádokra (petefészek, illetve here) egy fékező és serkentő, meglehetősen bonyolult mechanizmus, az ún. negatív és pozitív "feed-back" (a szervezet válasza a külső ingerekre) hat. Ehhez kapcsolódik a mellékvese és a pajzsmirigy hormonjainak hatása, melyek jó működése feltétele a zavartalan pubertásnak. A gonadotrophormonok stimulálják a petefészek és herék anatómiai és funkcionális fejlődését, fokozatosan érzékenyebbé válnak e hatások iránt, és kialakulnak a prepubertásra jellemző tünetek: a másodlagos nemi jelek

    NEMI ÉRÉS

    Néhány alapfogalom: (Berta Judit előadásából - 2006)

    • Nemi érés: azon biológiai változások összessége, amelyek a szexuális érettséghez vezetnek (átlagosan 4 év)
    • Nemi identitás: annak foka, hogy mennyire tekinti magát valaki férfinak vagy nőnek.
    • Nemhez igazodás: azoknak az attitűdöknek és viselkedéseknek az elsajátítása, amelyeket a társadalom megfelelőnek tart az egyes nemekhez.
    • Nemi szerepek: olyan viselkedéses jegyek, melyekről adott kultúrában úgy vélik, hogy kívánatosabbak, helyénvalóbbak az egyik nem képviselőinél, mint a másiknál.
    • Nemi sztereotípia: mindazon tulajdonságok, melyeket inkább az egyik nemnek tulajdonítunk, mint a másiknak.
    • Nemi előítélet: a nemi kategorizáción alapuló attitűdök összessége.

     

     

     

     

     

     

     

     

    LÁNYOK  SERDÜLŐKORI VÁLTOZÁSAI
    Leányokban a serdülés kezdetének típusos ideje 10 és 11 év között van (a tolerálható határértékek 8 és 13 év). A 7 és 8 éves kor között induló nemi fejlődést korai normál serdülésnek nevezzük. Lányoknál a medenceméretek növekedését az emlő fejlődése (thelarche - 10,5 éves kor) követi, majd szőrzet  (pubarche -11-11,5 évesen) jelenik meg először a nemi szerveken, utána a hónaljban. Az emlők fejlődésének kezdete után kb. két évvel jelentkezik az első vérzés, ezzel véget ér prepubertás időszaka. A nemi érés pubertás fázisa kezdődik, mely akkor fejeződik be, amikorra már az említett hipotalamus-hipofizis-ovárium-tengely működése éretté válik, a hossznövekedés befejeződik. Rendszeres ciklusok átlagosan az első menzeszt követően két-három év elteltével vannak.A hüvelyhám jellegzetesen változik a petefészek által termelt ösztrogén hatására, melyet a hormoncitológiai vizsgálat is tükröz. A nemi érés teljes folyamata 2-5 évet igényel.

     

    Nemi érés kezdete

    (8-11 év)

    Menstruáció jelentkezése

    (11-16 év)

    Nemi érés ideje

    (16-17 év)

    Másodlagos nemi jellegek

    Az emlőbimbó és a szeméremszőrzet fejlődésnek indul

    Az emlők és a szőrzet fejlődése intenzívvé válik

    Az emlő és a szőrzet fejlődése befejeződik

    Nemi szervek

    A nemi szervek növekedése megindul

    A nemi szervek növekedése befejeződik

    A nemi szervek kifejlett állapotban

    Nemi szervek működése

    Nincs

    Megjelenik a menstruáció
    (a ciklus rendszertelenül, de elkezd működni)

    A menstruáció ciklikussága szabályossá válik


    Alkat

    A nőiesedés megindul, a testsúly gyarapodik

    A nőies alkat kifejezetté válik: kerekded formák, csípő, mellek

    Kialakulnak az érett nőre jellemző testarányok

    Testhossz változásai

    A testmagasság változása fokozott

    A testmagasság változása maximális

    A testmagasság növekedése lelassul

     

    FIÚK SERDÜLŐKORI VÁLTOZÁSAI
    Fiúk serdülésének első jele a here térfogatának növekedése. A 3 és 4 ml közti határt típusosan 11,5 évesen lépik át (tolerálható határértékek 9 és 14 év). Ezt követi a nemi szőrzet megjelenése és a hímvessző megnagyobbodása 12-12,5 évesen. A nemi érés további fokozatai jellegzetes életkorokhoz köthetők . Az első pollutio 14 éves kor körül következik be. A férfiasság kibontakozása 2-4,5 évet igényel. Így a szexuális dimorfizmus férfira jellemző testi jelei (köztük a hang mélyülése, az arcszőrzet megjelenése) 15 éves korra válnak teljessé. A lelki érés tovább tart, ami átmeneti viselkedési zavarokra vezethet. Fiúkban a serdülés kibontakozása, valamint a növekedés serdüléssel kapcsolatos felgyorsulása, majd leállása közel két évvel később következik be mint leányokban. Ennek következménye az, hogy a leányok átmenetileg (12-13 évesen) fejlettebbek a fiúknál, de a növekedés befejezésekor 16-20 évesen már a fiúk magasabbak (10-12 cm-el).

     

    Nemi érés kezdete


    (10-12 év)

    Pollúció (éjszakai magömlés) megjelenése

    (13-16 év)

    Nemi érés ideje


    (16-20 év)

    Nemi szervek állapota

    A külső nemi szervek növekedése megindul

    A nemi szervek növekedése erőteljes

    A nemi szervek fejlődése befejeződik

    Másodlagos nemi jellegek

    Megjelenik a szeméremszőrzet

    Megjelenik a hónaljszőrzet

    Megjelenik a testszőrzet, a bajusz

    Alkati változások

    Elkezdődik a férfias alkat kialakulása

    Szembetűnő az ádámcsutka megjelenése, a hang mutálása, az izomzat erősödik (széles váll)

    A végleges férfias alkat kialakul, az izomzat elnyeri végső formáját

    Nemi szervek működése

    Valójában még csak a dülmirigy működik

    Merevedés (erekció) éjszakai magömlés időszaka

    Szabályos, érett ondósejtek az ondófolyadékban (ejakulátumban)

    Testhossz növekedése

    A test csontjai fokozott növekedésnek indulnak

    Maximális a növekedés, főleg a csöves csontokban

    Lassan leáll a csontok növekedése, és kialakul a végleges testnagyság